Дафиновите листа са ароматичните листа на няколко вида от семейство Лаврови (Lauraceae). Дафиновите листа се използват в готварството пресни или сушени. Произхожда от Мала Азия. Силният му аромат го прави незаменим при ястия от кисело зеле, яхнии, приготвянето на маринати, рибни и месни консерви, сосове, спагети и др. Дафиновите листа се прилагат в умерено количество. Те се поставят като консервант в маринати, сосове, консерви и др. Използват се изсушени листа — три до пет листа на ястие от 4 порции. Поставят се в началото на приготвянето и се изваждат преди сервирането.
В древността дафиновото дръвче (дафин) се е смятало за свещено. Храмовете на Аполон в Гърция някога били обкичвани с клонки от дафин. Тъй като Аполон се смятал за покровител на светлината, радостта, поезията, музиката, победата, лечението, то с дафинови клонки се увенчавали победителите — поети, спортисти и т.н.
Днес дафиновите листа се прилагат предимно като подправка. Освен тях се употребяват и плодовете на вечно зеления храстовиден благороден лавър от сем. Лаврови, достигащ на височина до 8 м. Негова родина са земите около Средиземно море и Мала Азия.
Дафиновият лист съдържа голямо количество минерали: манган, калций, калий, фосфор, магнезий, желязо, натрий и цинк. Той е богат на фитиноциди, съдържа много микроелементи, дъбилни вещества, извежда токсините от организма, повишава имунитета. Тъй като дразнят лигавицата на стомаха, дафиновите листа не се препоръчват при стомашни заболявания и особено при киселини в стомаха, както и при заболявания на бъбреците, жлъчката, черния дроб. В дафиновите листа се съдържа ароматно етерично масло то включва в себе си почти 50 % цинеол (евкалиптол), 30% – смолисти вещества и още около 65 различни полезни компоненти, сред които е открит и рутин. Благодарение на ароматните летливи съединения дафиновият лист има фитонцидни свойства и подпомага пречистването на въздуха.
Той запазва лечебните си свойства и в изсушен вид. Поради инсектицидното му действие в някои страни се използва за приготвяне на мас против въшки и други паразити. Листата и плодовете на лавровото дърво имат ароматни, стимулиращи и наркотични свойства и са се давали при хистерия.
Преди да пуснете дафиновите листа в супа или ястие, непременно ги потрийте едно друго – така лечебните свойства и ароматът им ще се засилят.
Digg it StumbleUpon Facebook Twitter del.icio.us Google Yahoo! reddit